Dla zdrowia i urody

 Bania                                                                bania2

Ruska bania to doskonały sposób na relaks i miłe spędzenie czasu z przyjaciółmi. Bania przynosi ulgę po ciężkim dniu, pozwala na szybkie zregenerowanie sił i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Co więcej, tzw. „baniowanie” to prawdziwy rytuał i wschodnia tradycja, której pielęgnacja przynosi niezwykłą satysfakcję. Zaczynamy od napalenia w prawdziwym piecu opalanym drewnem, a kiedy termometr pokaże odpowiednią temperaturę, przychodzi czas na rozgrzewanie naszego ciała. Samą banię można porównać do łaźni parowej. W środku rozgrzane do czerwoności kamienie polewamy wodą w celu podtrzymania odpowiednich warunków ciepła i wilgotności. Panująca atmosfera wspólnoty, luzu i relaksu sprzyja nawiązywaniu kontaktów i prowadzeniu rozmów. Dodatkowo, chętni chłostają, rozgrzane ciało witkami brzozowymi, pokrzywowymi lub jałowcowymi, co wzmacnia pobudzenie krążenia. Po około trzynastu minutach, kiedy ciało jest już wystarczająco rozgrzane, nadchodzi czas na kąpiel w balii z zimną wodą. Wtedy wychodzimy na zewnątrz i na kilkanaście sekund zanurzamy się w wodzie. Gwałtowne schłodzenie ciała to duży wysiłek dla organizmu, dlatego po wyjściu z kąpieli należy odpocząć wygodnie zasiadając na drewnianej ławie. I tu właśnie przychodzi najprzyjemniejszy moment błogiego relaksu, wśród śpiewających ptaków albo skrzypiącego od mrozu śniegu, w pełnej jedności z naturą. Po odpoczynku, który trwa mniej więcej tyle co rozgrzewanie ciała, wracamy powtórzyć sesję. I tak trzy razy.

Naprzemienne stosowanie ciepła i zimna hartuje ciało i wzmacnia odporność. Ma również korzystny wpływ na układ krążenia i układ oddechowy. Ciepło i pobudzenie mikrokrążenia w skórze sprzyja usuwaniu produktów przemiany materii i toksyn. Relaks w bani likwiduje napięcie nerwowe i bezsenność. Bania w Polsce zdobywa coraz większą popularność gdyż korzystanie z niej to niecodzienne i niezwykle przyjemne przeżycie!

Sauna fińska                                                    sauna1

Sauna fińska to kolejny sposób na doskonały relaks i regenerację organizmu. Sauna ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na nasze ciało jak i naszego ducha. Jej właściwości są bardzo podobne do ruskiej bani, przy czym- sauna ma dodatkową zaletę – w porównaniu z banią szybko się nagrzewa. Jeśli więc w ostatniej chwili (czyli 2 godziny przed) zdecydujesz się na „seans ciepło/zimno”, zapraszamy do sauny!